Szkolne Muzeum Etnograficzne
Zapraszamy serdecznie do zwiedzania naszego Szkolnego Muzeum Etnograficznego znajdującego się na poddaszu budynku Publicznego Gimnazjum im Jana Pawła II w Biadaczu.
Pomysłodawczynią i założycielką Izby Regionalnej była świętej pamięci mgr Danuta Zalewska, która przez wiele lat pracowała w naszej szkole jako polonistka. Była dla młodzieży przyjaciółką, na której wsparcie zawsze można było liczyć. To właśnie dzięki Pani mgr Zalewskiej i jej staraniom Izba Pamięci miała szansę powstać, stanowiąc jednocześnie po dzień dzisiejszy chlubę szkoły.
Wystawa w naszym „Muzeum” składa się z dwóch części: wystawy fotograficznej zatytułowanej „Od kolebki aż po grób” oraz wystawy eksponatów, tworzącej wnętrze śląskiego domu.
Obie wystawy powstały z pomocą mieszkańców Gminy Łubniany, którzy podarowali szkole swoje cenne, rodzinne fotografie, stroje, rzeczy codziennego użytku i meble.
Dzięki zgromadzonym eksponatom zwykła sala szkoły stała się wnętrzem dawnej śląskiej chaty, w której znajdują się takie pomieszczenia, jak: spiżarnia, kuchnia, pokój gościnny, sypialnia, kącik szkolny i z dokumentami.( Część widoczna na zdjęciach poniżej.)
W szkole działa też KÓŁKO REGIONALNE „Biadaczanie”, które również założyła śp. mgr Danuta Zalewska. Zadaniem zespołu jest kultywowanie śląskich tradycji i obyczajów, jak i przekazywanie młodemu pokoleniu wszelkich wartości z tym związanych.
Uczniowie prezentują śląskie zwyczaje (min. kiszenie kapusty, Chowanie Basa, Śląskie oczepiny) podczas uroczystości szkolnych i gminnych oraz przeglądów powiatowych i wojewódzkich.
Na zwiedzających zawsze czekają reprezentanci Koła „Biadaczanie”, którzy w roli przewodniczek i przewodników chętnie oprowadzają gości po szkolnym muzeum. Dzięki temu zwiedzanie staję się niezapomnianym i jedynym w swoim rodzaju przeżyciem. Pobyt w izbie pozostawia niezapomniane wrażenie, a oprowadzający przedstawiają fakty i szczegóły z życia tradycyjnej śląskiej rodziny w gwarze przodków.
Mottem osób działających w Kole regionalnym jest myśl, którą często powtarzała Pani Danusia :
„Aby znaleźć drogę przyszłą,
trzeba wiedzieć, skąd się wyszło.”
opracowanie Adriana Bewko i Magda Klotka
« poprzednia | następna » |
---|