Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Biadaczu

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne

Email Drukuj PDF

Szkolne Muzeum Etnograficzne

Zapraszamy serdecznie do zwiedzania naszego Szkolnego Muzeum Etnograficznego znajdującego się na poddaszu budynku Publicznego Gimnazjum im Jana Pawła II w Biadaczu.

Pomysłodawczynią i założycielką Izby Regionalnej była świętej pamięci mgr Danuta Zalewska, która przez wiele lat pracowała w naszej szkole jako polonistka. Była dla młodzieży przyjaciółką, na której wsparcie zawsze można było liczyć. To właśnie dzięki Pani mgr Zalewskiej i jej staraniom Izba Pamięci miała szansę powstać, stanowiąc jednocześnie  po dzień dzisiejszy chlubę szkoły.

 

 

 

Wystawa w naszym „Muzeum” składa się z dwóch części: wystawy fotograficznej zatytułowanej „Od kolebki aż po grób” oraz wystawy eksponatów, tworzącej wnętrze śląskiego domu.

Obie wystawy powstały z pomocą mieszkańców Gminy Łubniany, którzy podarowali szkole swoje cenne, rodzinne fotografie, stroje, rzeczy codziennego użytku i meble.

Dzięki zgromadzonym eksponatom zwykła sala szkoły stała się wnętrzem dawnej śląskiej chaty, w której znajdują się takie pomieszczenia, jak: spiżarnia, kuchnia, pokój gościnny, sypialnia, kącik szkolny i z dokumentami.( Część widoczna na zdjęciach poniżej.)

 

 

 

 

 

W szkole działa też KÓŁKO REGIONALNE „Biadaczanie”, które również założyła śp. mgr Danuta Zalewska.  Zadaniem zespołu jest kultywowanie śląskich tradycji i obyczajów, jak i przekazywanie młodemu pokoleniu wszelkich wartości z tym związanych.

Uczniowie prezentują śląskie zwyczaje (min. kiszenie kapusty, Chowanie Basa, Śląskie oczepiny) podczas uroczystości szkolnych i gminnych oraz przeglądów powiatowych i wojewódzkich.

Na zwiedzających zawsze czekają reprezentanci Koła „Biadaczanie”, którzy w roli przewodniczek i przewodników chętnie oprowadzają gości po szkolnym muzeum. Dzięki temu zwiedzanie staję się niezapomnianym i jedynym w swoim rodzaju przeżyciem. Pobyt w izbie pozostawia niezapomniane wrażenie, a oprowadzający przedstawiają fakty i szczegóły z życia tradycyjnej śląskiej rodziny w gwarze przodków.

 

Mottem osób działających w Kole regionalnym jest myśl, którą często powtarzała Pani Danusia :

„Aby znaleźć drogę przyszłą,

trzeba wiedzieć, skąd się wyszło.”

 

opracowanie Adriana Bewko i Magda Klotka

Poprawiony: sobota, 23 kwietnia 2011 12:01  
Start Muzeum Etnograficzne

Jaka jest nasza szkoła

Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Biadaczu to placówka z ogromnym dorobkiem, wspaniałymi osiągnięciami i pięknymi tradycjami. Nasza szkoła to „drugi dom”, gdzie kształci się młodzież. Miejsce, w którym młody człowiek ma okazję do wszechstronnego rozwoju, realizowania talentów, rozwijania zainteresowań i pasji. Jest środowiskiem wdrażającym do samodzielności, odpowiedzialności, współdziałania, uczącym kultury osobistej, poszanowania praw innych ludzi i funkcjonowania w społeczeństwie.

Nasze sukcesy

Chlubą naszego gimnazjum jest zespół Musica Viva. Został założony przez mgr Gabrielę Dworakowską. Uczniowie, należący do grupy muzycznej przyczyniają się do propagowania kultury naszego regionu i nie tylko. Dzięki nim muzyka towarzyszy nam podczas apeli i innych, równie ważnych uroczystości. Ta utalentowana ekipa ma na swoim koncie mnóstwo sukcesów na skalę krajową. Do zespołu może należeć każdy. Wystarczą dobre chęci.

Więcej...

Gimzetka

Gimzetka funkcjonuje od 2010 roku. Do tej pory udało się wydać dziesięć numerów tego nieregularnego pisma gimnazjalistów. Władze magazynu czuwają nad oprawą graficzną, korektą nadesłanych tekstów oraz wydaniem. Na łamach gazetki szkolnej są realizowane różnorakie konkursy, galerie, ogłoszenia, plakaty, projekty, życzenia, wywiady, artykuły, sprawozdania, dedykacje, recenzje, przepisy i mnóstwo zdjęć.

 

Więcej...

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information